Expedícia za zatmením Slnka na Faerských ostrovoch 20.marca 2015

banner

Po viac ako roku príprav sa štyria členovia Astronomického klubu Bratislava vybrali pozorovať úplné zatmenie Slnka na Faerské ostrovy. Prípravy trvali do poslednej chvíle, teda ešte aj na výletnej lodi, ktorou sme sa plavili, takže každý mal svoju úlohu v realizácii experimentov, ktoré sú uskutočniteľné iba počas úplného zatmenia Slnka – postuposť zatmenia, bleskové spektrum (spektrum slnečnej chromosféry) a kolorimetria koróny.

horalka_DSCF2361 horalka_DSCF2374

Tím z Astronomického klubu Bratislava na Faerských ostrovoch.

Miestom pozorovania, ktoré v ten deň okupovala asi tisícka ľudí, bol hotel Foroyar nad hlavným mestom Tórshavn s úchvatným výhľadom na východný horizont. Faerská klíma sa prejavila naplno už od začiatku. Pršalo, snežilo, fúkal silný vietor, ľuďom padali statívy, no cez oblaky sem-tam presvitlo Slnko, už sčasti zakryté Mesiacom, takže postupnosť zatmenia sa nám nafotiť podarilo.

horalka_DSCF2369

Výhľad na Tórshavn z miesta pozorovania.

Asi 5 minút pred úplným zatmením sa obloha kompletne zatiahla, ale keďže astronóm je tvor optimistický, naše fotoaparáty s difrakčnou mriežkou a filtrami pre kolorimetriu boli neustále pripravené – keby náhodou. Ani náhodou – úplnú fázu sme kvôli mrakom nevideli, čo nám však nakoniec toľko nevadilo, pretože zažiť tú atmosféru, rýchle stmievanie, úplnú tmu a pohyb tieňa totality zatmenia po oblohe je niečo, čo neuvidíme každý deň a na čo sa tak ľahko nezabúda.

obr1 obr2

Obloha počas úplnej fázy zatmenia a následné vyjasňovanie.

Ako už tradície astronomických pozorovaní kážu, ihneď po úplnom zatmení sa krásne vyčasilo, mohli sme teda doplniť postupnosť aj o pomaly sa odhaľujúci disk Slnka a užívať si atmosféru počas zvyšku zatmenia
horalka_DSCF2421 Hoci nám spektroskopické experimenty nevyšli, neboli sme sklamaní, práve naopak: Táto expedícia pre nás bola vynikajúcou motiváciou zorganizovať ďalšie, pretože po polárnej žiare, ktorú sme zažili práve na Faerských ostrovoch a po samotnom zatmení je vidieť slnečnú korónu to, čo nám ako astronómom ku splneniu snov chýba.

Na tomto odkaze si môžte pozrieť naše video z miesta pozorovania: https://www.youtube.com/watch?v=vcegA8Zk_ho&feature=share